Jak jsem po letech našla můj milovaný recept: Donburi s lososem
- Kamila Bonhard
- 25. 4. 2023
- Minut čtení: 4
Aktualizováno: 28. 4. 2023
S tímto konkrétním receptem mám spojen můj nezapomenutelný pobyt na Tchaj-wanu v letech 2016-2017. Tehdy jsem žila v hlavním městě Tchaj-pej a v blízkosti mého bydliště bylo mnoho restaurací, kam jsem se chodila každý večer najíst.

Mnozí místní obyvatelé nejsou zvyklí vařit doma z několika důvodů. Zaprvé jsou často velmi pracovně vytížení a mají omezený čas. Zadruhé se jim to ani nevyplatí finančně, protože venku na ulici se mohou nasytit velmi levně. A kromě toho si nechtějí přivodit zbytečné potíže se šváby, které by pachem jídla přitahovali do bytu.
Jako studentka jsem byla ubytovaná v rodině ve které to nebylo jinak. Byla jsem tedy "odkázána" na pouliční jídlo a restaurace. Rozhodně jsem si nestěžovala. Asijskou kuchyni miluju a okolí mého bydliště se to prodejci různých pochutin jen hemžilo.
Hned za rohem byla jedna japonská restaurace, kam jsem chodila docela často. Když jsem tam přišla poprvé, objednala jsem si jídlo, které měli v menu označené jako "No.1". Zamilovala jsem se a nikdy si v té restauraci neobjednala nic jiného. Kombinace chutí, čerstvost surovin, prostě mňam. Jen si na to vzpomenu a sbíhají se mi sliny. Byla jsem na tomto jídle nesčetněkrát. Dokonce myslím, že celý jeden týden jsem nejedla nic jiného. :-D
Po návratu do Česka mi chybělo mnoho věcí, především jídlo a to i přesto, že v Evropě máme myslím docela slušnou nabídku dobré asijské kuchyně. Toto konkrétní jídlo jsem však už nikdy v žádné nabídce nenašla. Zkoušela jsem si ho několikrát i vyhledat na internetu, ale vždy bez úspěchu. Nevěděla jsem totiž, jak se jmenuje. Když jsem minulý týden přemýšlela, jakou japonskou specialitu připravit do mé výzvy, opět jsem si vzpomněla na mé jídlo snů a zamyslela se, zda opravdu není způsob, jak zjistit, jak se jmenuje.

Strávila jsem několik vzrušených minut zosnováním plánu, jak zkontaktuji mé staré známé a poprosím je, ať do té restaurace zajdou (pokud tam po 6 letech stále je) a zeptají se na název jídla, případně i recept..
A pak mě osvítilo. Street view na Google mapách! Mohla bych tam najít název restaurace, jejich kontakt a napsat jim.
Po chvilce hledání v nepřehledné ulici s mnoha a mnoha čínskými cedulemi všech možných barev a velikostí, jsem ji našla. A bingo! Ještě, že ti Asiati si dávají celá menu i s obrázky ven. Nemusela jsem psát nikomu a našla jsem své milované jídlo. Pod názvem v čínštině mi už Google vyhodil několik stránek s recepty.
Zde Vám tedy představuji moji milovanou rýžovou mísu se syrovým lososem, s avokádem a speciálním vejcem, kterému se japonsky říká "onsen".
Během přípravy tohoto receptu jsem na opačné straně planety. Díky tomu mám přístup k čerstvým a vynikajícím surovinám. Pokud vy tam kde se nacházíte, zrovna nemáte k dispozici všechny potřebné čerstvé ingredience, nevadí. Níže najdete, za co je možné konkrétní suroviny zaměnit.
Počet porcí: 4 | Náročnost: snadné | Doba přípravy: cca 30 minut
Suroviny

4 vejce
cca 200g čerstvého lososa (zálěží, jak moc máte rádi syrového lososa, podle chuti můžete přidat na množství)
1-2 zralá avokáda
rýže - japonská sushi rýže přidá na autenticitě, ale vystačíte si s jakoukoli rýží, já preferuji jasmínovou
pažitka nebo jarní cibulka
černý sezam
Volitelné ingredience: wasabi, nakládaný zázvor (typický při sushi), čerstvá salátová okurka
Na omáčku
sojová omáčka
dle chuti a dostupnosti - rýžový ocet, případně: vinný ocet, sezamový olej, dashi omáčka
Pozn.: Jako náhradu můžete použít i jinou kvalitní čerstvou rybu, např. tuňáka.
Pokud nemáte syrové ryby rádi, nebo se bojíte, zda jsou v dostatečné kvalitě, můžete místo čerstvého lososa použít uzeného.
Avokádo můžete zaměnit za nějakou zeleninu, třeba na tenké plátky nakrájenou salátovou okurku. Přidejte si, na co máte chut. ;-)
Postup krok za krokem
Krok 1: Onsen vejce
Dáme vařit rýži. Po uvaření ji přendáme do jiné mísy, aby stihla lehce vychladnout.
Příprava vajec neboli "onsen tamago":
V hrnci (ideálně s tlustými stěnami, aby dobře držel teplo) přivedeme k varu 2 litry vody. Když se voda vaří, vypneme plamen a přilijeme cca 600 ml vody v pokojové teplotě. Opatrně do vody vložíme studená vejce přímo z ledničky. Nyní by teplota vody měla mít max. 76 stupňů. Pokud máte teploměr, můžete si teplotu zkontrolovat a podle potřeby dolít studenou či horkou vodu. Přikryjeme hrnec pokličkou a necháme vejce cca 15-20 minut ve vodě. Po uplynutí doby vejce opatrně vyndáme a vložíme je do ledové lázně, aby se ihned zastavil tepelný proces.
Příprava onsen vajec je trochu delikátní proces a těžko odhadnout kolik času přesně je potřeba v každých individuálních podmínkách. Moje žloutky už po 20 minutách bohužel tekuté nebyly. Pokud si chcete být jistí, že vám recept vyjde perfektně, zkuste si připravit vejce předem a otestovat kolik minut je ve vašich podmínkách potřeba.
Vejce by po rozklepnutí mělo mít krémovou strukturu. Bílek by měl být zlehka "uvařený", ale žloutek by měl být po rozkrojení tekutý.
S hotovými vejcemi zacházíme opatrně a jemně. Když budeme s vajíčkem zacházet prudce, žloutek by se mohl rozbít a zkazíme tím elegantní servírování.
PS: Konečně vím, proč se ta hra, když jsme byli s bráchou malí, jmenovala "tamagotchi"! :-) Ach, ta nostalgie...
Krok 2: Porcujeme, krájíme, sekáme
Zatímco se nám vaří rýže a vejce, připravíme si ostatní ingredience. Lososa zbavíme kůže a nakrájíme ho na tenké plátky. Avokádo rozpůlíme, pomocí lžíce opatrně vyndáme ze slupky a nakrájíme na plátky nebo kostky. Pažitku nasekáme najemno.
Krok 3: Omáčka
Připravíme si omáčku v poměru 1:1 následovně:
Na jeden díl sojové omáčky přidáme jeden díl rýžového octu.
Pokud zrovna nemáme doma rýžový ocet můžeme použít ocet z bílého vína, sezamový olej nebo dashi omáčku, příp. je smíchat.
Krok 4: Servírujeme
Můžeme servírovat. Na dno misky vložíme porci rýže. Každý plátek lososa na 1 vteřinu "vykoupeme" v připravené omáčce a vložíme do misky navrch rýže. K lososu přidáme kousky avokáda a navrch opatrně rozklepneme vajíčko. Vše posypeme pažitkou a černým sezamem a podáváme. Vzhledem k syrovosti ryby se jídlo podává studené, ale pokud nnám rýže zůstala vlažná nebo trochu teplá, nic se neděje. Dle chuti si každý může přidat wasabi, zázvor nebo více omáčky. (Já si vždycky přidávám omáčky hodně, mňam.)
Dobrou chuť!

Přiznávám, že to zdaleko nechutnalo tak dobře, jako v té restauraci.. ale přeci jen jsem to dělala poprvé, je tedy co vylepšovat... :-)
Jaké je vaše oblíbené asijské jídlo?
Fotky Vašich uvařených receptů můžete sdílet s hashtagem #sknihoukolemsveta nebo je posílejte na náš facebook či instagram a pište mi, jak jste si pochutnali!
Comments