top of page

Únor: Dokážeme společně změnit kontext?

Ukrajina.

Za posledních 12 měsíců tolik vyslovované, čtené a zmiňované slovo. Bohužel kontext, v kterém je používáno je především spojovaný s válkou a tak v nás často vyvolává emoce jako je strach, vztek a smutek. Samozřejmě i v nešťastné době se najdou pozitivní situace, jako takové, kterých jsme byli svědky: obrovská solidarita, empatie a ochota pomoci. Nicméně se to děje v kontextu války. Přitom všem možná zapomínáme, nebo třeba nemáme čas a kapacitu věnovat se poznávání věcí, které z této země pochází, jsou úžasné, krásné a zajímavé a nemají s válkou nic společného.

Pojďte se se mnou na tento měsíc ponořit do ukrajinské kultury a dopřát této zemi v této nešťastné době i jiný kontext. Neslibuji, že se tématu války absolutně vyhneme, ale pokud se o tom zmíním, bude to spíše okrajově.

 

Co si v únoru přečteme od ukrajinských autorů?

Předchozí měsíc jsem si za zemi Chile vybrala žánr, který mě moc nebavil a vlastně jsem se musela do čtení trochu nutit. Tentokrát jsem se tedy rozhodla přečíst si knihu na téma, které mě bude určitě zajímat a bavit.

Volba padla na současného autora, který je některými považován za průkopníka moderního evropského magického realismu a který mimo jiná literární ocenění také v roce 2020 získal tu nejprestižnější ukrajinskou literární cenu. Řeč je o Tarasi Prochaskovi.

Když jsem se o něm dočetla, že: "jeho povídky a romány jsou magické, zenové, filosofické, estétské, prodchnuté melancholií a humorem", byla jsem okouzlena, a pomyslela si: "To je přesně něco pro mě". Tento měsíc si tedy přečtu sbírku Jetotak, která zahrnuje jeho velmi úspěšný román Jinací, a také některé povídky a fejetony.

 

Níže najdete další ukrajinskou literaturu, která mne osobně zaujala a ze které můžete sami vybírat, pokud se chystáte přidat se tento měsíc k mé výzvě:


Autobiografický román o tom jaké to je být malým židovským klukem v Sovětském svazu osmdesátých let? A jak to probíhá, když se rozhodnete emigrovat za oceán do vysněné země? Autorova výpověď je neotřelým popisem kulis rozpadajícího se impéria i strastiplné cesty za lepší budoucností a hledání vlastní identity.*


Pidmohylnyj byl v roce 1934 uvězněn a o tři roky později popraven. Stal se jednou z mnoha obětí represí, jimž byla v SSSR během třicátých let ukrajinská kultura vystavena.

Jedná se o přelomové dílo, které se odehrává v Kyjevě poloviny dvacátých let a má ale nadčasový námět — je to věčný příběh mladého muže hledajícího si své místo v životě.*


Pro mladé čtenáře tu mám velmi oblíbenou fantasy sérii, která u nás čítá už 6 vydaných dílů. Tajemný příběh o magickém světě plném víl a čarodějů ovládajících čas zní určitě zajímavě. První díl najdete pod názvem Klíč k času.



I přes to, co jsem psala v úvodu, zde mám pro vás dvě knihy, které jsou momentálně populární a tak je tu zmíním pro ty z vás, koho toto téma zajímá:

Autor vypráví svůj autentický, poutavý a zároveň syrový příběh mladého muže, který vyrůstá na Ukrajině po rozpadu Sovětského svazu v obtížném období devadesátých let. Jeho kroky vedou do ukrajinské armády, která v té době trpí postsovětskými stereotypy, byrokracií a polofeudálními vztahy mezi důstojníky a vojáky.*


Skutečné příběhy Ukrajinců od novinářky, která před válkou uprchla do Prahy a sepsala své deníkové záznamy i rozhovory s přáteli a blízkými.*




Objevila jsem také pár zajímavých autorů, kteří ale bohužel nejsou přeloženi do češtiny. Pro ty z vás, kdo čtou i v angličtině, tedy jen stručně zmíním jména těchto autorů a díla, která mne zaujala:

Andrey Kurkov (Grey Bees, Death and the Penguin), Yuri Andrukhovych (The Moscoviad), Andriy Lyubka (Carbide), Oleh Sentsov (Life went on anyway: stories), Yuri Vynnychuk (Tango of Death), Sergey Zhadan (Orphanage), Marina Lewycka (A Short History of Tractors in Ukrainian).


 

Tento měsíc se můžete také těšit na vaření s ukrajinskou ženou, na její příběh o životě na Ukrajině a jejím současném životě v Česku. A také na výběr té nejlepší ukrajinské kinematografie. Pokud máte tipy na vaše oblíbené ukrajinské filmy, knihy, jídla nebo cokoliv, určitě mi napište!

*Zdroj obrázků a popisu knih: www.databazeknih.cz

Comments


Přihlaš se k odběru novinek, ať ti neuteče žádný nový příspěvek

Tvůj e-mail byl úspěšně zaregistrován k odběru! Zkontroluj si SPAM a složku hromadné, někdy první e-maily padají tam.

  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube
bottom of page