Hory zpívají: Příběh vietnamské odvahy a lidskosti
- Kamila Bonhard
- 30. 12. 2023
- Minut čtení: 3
„Výzvy, kterým čelili Vietnamci v průběhu historie, jsou stejně vysoké jako nejvyšší hory. Pokud stojíš příliš blízko, neuvidíš jejich vrcholy. Jakmile se vzdálíš od toků života, budeš mít úplný rozhled.“ *
Když jsem začínala měsíc Vietnamu a začala si číst o historii této země, byla jsem šokována, jak moc je tento národ poznamenán násilnou historií. Vůbec se nejedná jen o dvacet let války, kterou známe jako Válku ve Vietnamu, ale o mnohem více konfliktů v minulosti. Nejdříve jsem se snažila najít knihu, která není o vietnamské válce, protože jsem si říkala, že je to takové profláklé téma, ale bylo velmi těžké najít dílo, literární či filmové, které by válkou nebylo nějakým způsobem poznamenáno. Proběhlá násilí jsou vryta do duše této země a dotýkají se každého Vietnamce, ať už přímo nebo nepřímo. Bylo tedy jasné, že tomuto tématu se ve výzvě určitě nevyhnu. A jsem velmi ráda, protože mi to otevřelo oči.
Opět se má výzva potvrdila jako výborný průvodce v bourání předsudků a mylných představ o cizích kulturách, národech a zahraničních událostech.

Autorka Nguyễn Phan Quế Mai o své knize řekla:
„Zatímco jsem publikovala osm knih beletrie, poezie a naučné literatury ve vietnamském jazyce, považuji Hory zpívají za své dosud nejkomplexnější dílo. Je to mé zoufalé volání po míru a po tom, aby lidé milovali ostatní lidské bytosti více. Své volání znovu ozvučuji prostřednictvím tohoto románu, protože jak říká Hương: Nějak jsem došla k přesvědčení, že pokud by lidé byli ochotní číst jeden druhého a vidět světlo jiných kultur, na zemi by nebyla žádná válka.“
Jediné, co jsem o válce ve Vietnamu věděla před přečtením této knihy, bylo z několika amerických filmů. Informace, pohledy a názory, které jsem o této části historie měla, byly vždy pro-americké, a vlastně hodně zkreslené, byl to jen jeden úzký úhel pohledu, který severní Vietnamce prezentoval jako komunistické ďábly, které bylo nutné zlikvidovat.

V knize Hory zpívají se ale seznamujeme s docela obyčejnými obyvateli severního Vietnamu, kteří si válku ani komunismus nevybrali. Válka se jim stala. Muži byli donuceni jít bojovat, neměli jinou možnost. A vojáci i civilisti trpěli na obou stranách.
Je to jedna z těch knih, které nám ukazují, že ani válka není černobílá, neexistuje strana dobra a strana zla, ale obě strany jsou tvořeny vojáky, často obyčejnými chlapci a muži, kteří tam jsou, protože je k tomu někdo zmanipuloval, nebo donutil. Někdo, kdo má svoje vlastní cíle a je pro ně ochoten obětovat miliony životů.** Válka je masakr. „A o masakru se nic inteligentního říct nedá.“***
**Je odhadováno, že téměř polovina obětí Vietnamské války byly civilisté.
***Kurt Vonnegut, Jatka č. 5
Kniha je kronikou několika generací fiktivní rodiny Trần a je vyprávěna z pohledu dvou žen.
Babička vypráví události, které předcházely válce a které nebyly o nic méně klidné než válka samotná a očima její vnučky se díváme na události během války a bezprostředně po jejím skončení.
Není to ale zdaleka jen protiválečná kniha. Je to příběh o jedné matce a její neskutečné vytrvalosti a odhodlání přežít i ve chvílích, kdy se zdá, že celý svět se zhroutil, ve chvílích neskutečného utrpení, které si nikdo z nás v pohodlné a moderní Evropě pravděpodobně nedokáže představit. O její síle pokračovat dál, protože na ní závisí životy jejích šesti dětí. A je to také příběh o naději, lásce a schopnosti odpustit.
„Předtím jsem Američany a jejich spojence tak nenáviděl. Nenáviděl jsem je za to, že shazovali bomby na naše lidi, zabíjeli nevinné civilisty. Ale od té chvíle jsem nenáviděl válku.“ To, co řekl můj strýc, mě donutilo přemýšlet. Také jsem cítila odpor vůči Americe. Ale čtením jejich knih jsem viděla i jejich druhou stranu – jejich lidskost. Nějak jsem došla k přesvědčení, že pokud by lidé byli ochotní číst jeden druhého a vidět světlo jiných kultur, na zemi by nebyla žádná válka.“*
A já tuto myšlenku hlavní hrdinky z knihy ještě trochu rozvedu – jsem přesvědčená, že nejen, že by nebyly války, ale také by bylo mnohem méně nepochopení, nenávisti a předsudků. Čtěme a poznávejme více jiné kultury, ale také věci a témata nám neznámých, cizích, ke kterým máme nepochopení či dokonce odpor. A buďme více laskaví.
Udělejme svět lepším místem.
Válka ve Vietnamu byl ozbrojený konflikt, který mezi lety 1955 a 1975 probíhal na území Vietnamu a v příhraničí sousedících zemí. Spojené státy americké a některé další země se snažily bránit šíření komunismu v proamerickém jižním Vietnamu, který bojoval proti svému severnímu komunistickému sousedovi, podporovanému zejména Ruskem, Čínou a mimojiné také tehdejším Československem. Válka skončila mírovou dohodou ve prospěch Severního Vietnamu. Ve sjednoceném Vietnamu dosud vládne komunistická strana.
Zdroj: wikipedie, upraveno
*Knihu jsem četla v angličtině a úryvky z knihy v tomto článku jsou mým vlastním překladem z originálu.
Comments